Marko
Huomenta Suomi! Laukut nähdään toivottavasti Kreikassa!
Keskustelu
Ole ensimmäinen kommentoija
Jaa ajatuksesi tästä merkinnästä tai kysy lisää.
Καλημέρα
Päivä 2 · 20.8.2022
Marko
Huomenta Suomi! Laukut nähdään toivottavasti Kreikassa!
Ole ensimmäinen kommentoija
Jaa ajatuksesi tästä merkinnästä tai kysy lisää.
Marko
Kohta mennään! Hyvästi Suomi, nähdään parin viikon päästä!
Ole ensimmäinen kommentoija
Jaa ajatuksesi tästä merkinnästä tai kysy lisää.
Marko
Lentokoneeseen tekemistä eli aamupala. Oli kyllä ihan toimiva setti.
Ole ensimmäinen kommentoija
Jaa ajatuksesi tästä merkinnästä tai kysy lisää.
Marko
Huonetta ei saatu vielä ja lähdettiin sit lounasta etsimään.
Ole ensimmäinen kommentoija
Jaa ajatuksesi tästä merkinnästä tai kysy lisää.
Outi
Koska huonetta ei vielä saatu, päätettiin mennä lounaalle G-Plazaan. Markon vanhemmat olivat meitä hotelilla vastassa, joten porukalla lähdettiin kohti delfiiniaukiota.
Minä tilasin paikallista roseeta ja juustopastaa. Marko valitsi burgerin ja siiderin. Tarkoitus olisi käydä vielä tekemässä ruokaostokset aamupalaa varten, kunhan saadaan ensin se huone.
Matkalla ravintolaan näin jo ensimmäiset kissat. Luonnollisesti kaikki on tervehdittävä. Tuntuu ihanalta olla täällä. Kos on kyllä kaikkein rakkain saari minulle.
Marko
20.8.2022 klo 15.41Outi
Tämä on totta. Valitettavaa, sillä on ollut aikaisemmin yksi lempipaikoistamme. Hinnat ovat myös hieman nousseet, mutta niin varmaan joka paikassa.
Marko
Kun täytät jääkaapin ekana päivänä.
Jukka. V
21.8.2022 klo 20.17Miten hintataso nykymaailmassa esim siellä? Onko kallistunut perus, ruoka (aamupala) tarvikkeiden hinta. lähikaupoissa?
Outi
Käydään yleensä ostamassa ruuat isoista marketeista. Lähikaupasta haetaan vain vettä. Vielä on pärjätty samalla budjetilla kuin kolme vuotta sitten. Ruoka ravintoloissa on kallistunut myös hieman. Pääruuassa hinnan noussut 1-2 € , kalja 1 € kalliimpaa. Turrepaikoissa kalja maksaa vitosen, mutta vähän jos viitsii nähdä vaivaa, niin sen saa 3-4 €. Näköala näyttää maksavan.
Outi
Saatinpa huone. Ja eksyttiin hotelliin - tai oikeastaan ei löydetty huonetta, koska avaimessa oli kirjoitusvirhe.
Oltiin ajateltu hotellia jotenkin askeettisemmaksi, joten oli iloinen yllätys, että huoneisto on siisti ja tilava. Parveke on kyllä todella surkea. Arvelenpa, että siellä ei tulla paljon istuksimaan.
Suihku aiheutti myös hieman kiljahduksia, sillä suutin on niin kalkissa, että vesi suihkuaa 360 astetta suuttimesta. Tämän(kin) kanssa pystyy elämään.
Huomautettavaa on, että hotelliveron voi maksaa vain käteisellä. Enkä kyllä saanut siitä mitään kuittia, jos se sattuu jotakuta kiinnostamaan. Ei tullut kysyttyä, miksi tässä ei kortti käynyt.
Tero L.
23.8.2022 klo 20.06Mikä hotelli olikaan kyseessä?
Marko
Anastasia hotellissa ollaan ja kaksiossa.
Outi
Ruokakaupassa käynnin jälkeen oli hyvä hieman huokaista ja käydä suihkussa. Kovasti suunniteltiin uima-altaaseen menoa, mutta se jäi kuitenkin ajatuksen tasolle.
Lopulta suunnattiin "naisten paikkaan" eli toriaukiolle nauttimaan viinistä. En nyt muista tämän ravintolan nimeä, mutta sen ideana on työllistää nimenomaan naisia.
Yritettiin myös mennä Kantouniin, mutta se olikin muuttunut sushiravintolaksi. Nimi oli kyllä edelleen sama.
Lopulta päädyttiin juomaan drinkit cocktailbaariin Kanari kadulle.
Ole ensimmäinen kommentoija
Jaa ajatuksesi tästä merkinnästä tai kysy lisää.
Outi
Päivällispaikaksi oli päätetty jo ajat sitten Gia Meze, joka on yksi meidän lemppareista. Ei pettänyt nytkään. Neljä ihmistä söi napansa täyteen ja hintaa koko lystille viineineen tuli 36,80. Pöytään tuli tirokafteria, tsatsikia, punajuurisalaattia, valkosipuliherkkusieniä, friteerattua mustekalaa, smyrna tsousukakia, juustopalleroita ja saganakia. Mustekala oli ihanaa! Appiukon mielestä se ei ollut masterchef-tasoa, joten sain melkein yksinään syödä annoksen.
Jälkiruuaksi haettiin vielä leipomosta jäätelöä.
Kalinihta!
Miia Kosunen
21.8.2022 klo 19.19Ai että... 💖Tietoisesti en oo täällä käyny, joten missäs tämä? Meillä on takana asumista Kossilla ja lomamatkoja sinne pilvin pimein joten suoaikkipaikkoja on ja paljon mutta tämä on uusi tuttavuus
Marko
Iso suositus kyllä giamezelle.
https://goo.gl/maps/oekoboKVBHU3g1sX7
Jukka. V
21.8.2022 klo 19.59Ai.. Nuo mustekalat friteeratut. Espanjassa "Calamares" (renkaat) ", "Calamaritas", pikkumustekaloja 😋😋sitruunaa päälle. Ikävä noita herkkuja.
Outi
Tää oli sekoitus noita molempia. Aivan ihania! Itse olen vasta palauttanut kalan ruokavalioon, niin ihana on ollut maistella täällä uusia juttuja. Viimeksi olen syönyt mustekalaa yli kymmenen vuotta sitten.
Καληνύχτα
Päivä päättyy tähän.
Kommenttina G-plazaan. Ei ole niin kiva kuin ennen. Hanavalikoima suppeampi ja samoin viinit. Ruoka oli ok mutta ennen oli ehkä parempi. Ei varmaan niin paljon siellä käydä kuin viimeksi.